V DUBNU podporujeme JÁTRA

11.04.2024

V DUBNU je podle tradiční čínské medicíny potřeba posilovat JÁTRA. Játra jsou dirigent nebo takový armádní generál všech orgánů. Plní nejvíce funkcí – 500 různých funkcí za minutu. Mezi 3" NEJ" jater můžeme zařadit: nejteplejší, největší, nejtěžší.

Tvoří cca 2% naší hmotnosti, u dětí až 5%. Jsou větší než mozek a spotřebovávají nejvíce O2. Když chybí kyslík, vzniká únava.

Játra jsou biochemickou továrnou našeho těla s největší regenerační schopností. Díky těmto schopnostem si nechávají líbit neuvěřitelné věci. Výsledky jaterních testů – pokud jsou špatné, je to už na pováženou.

Játra nebolí a jejich bolestí je – celková únava, únava šlach a svalů, bolesti hlavy.

Hodina jater: 01 - 03 hod. ráno, v této době nejlépe nepít alkohol, nekouřit, nejíst tuky, neučit se. Celkově máme v této době útlum, okysličují se játra a kyslík není v mozku. V těchto hodinách se často budí lupénkáři (lupénka je symptom oslabení jater)


Jak je posílit?:

  • Strava bez chemických zátěží, bez konzervantů, bez léků, bez přejídání, bez smažení a tuků

  • Vyvarovat se následujícím potravinám: mléko a mléčné výrobky, tučná jídla, alkohol, cukr a sladkosti


Játrům dělají dobře hořké byliny:

Ostropestřec mariánský, hořec žlutý, kurkuma, pampeliška, bodlák

Potíže se mohou projevit / symptomy:

  • Tlak v pravém podžebří, vysoký tlak, horečka (játra nepustí jedy dál a hromadí horkost), nechutenství, zvracení, poruchy trávení, pálení žáhy

  • Bolesti očí, suchost očí nebo extrémní slzení, žluté bělmo

  • Kožní vyrážky, alergie, jaterní skvrny (hnědé), zvýšená pigmentace nebo ztráta pigmentu

  • Únava, podrážděnost, přecitlivělost na hluk


Jóga: 

Do své praxe zařaďte očistné techniky kapálabháti, Agnisára krija nebo uddijána bandha. Stimulujte střed těla rotacemi a pozicemi posilující břicho. Nebo zařaďte pozice, které nám bříško krásně promasírují ve spojením s břišním dechem – luk – dhanurásana, kobylka – šalabhásana, kolena u hrudníku – apanásana. Praxe může být dynamická, abychom rozdmýchali vnitřní oheň a nastartovali očistné procesy těla. Pokud ale pociťuješ únavu, věnuj se raději jin józe stimulující meridián jater.

Meridián – energetickou dráhu jater stimuluj v pozicích:

Pozice otvírající srdce: Anahatásana, Ryba – matsjásana, Můstek - setu bandhásana, sfinga – salamba bhudžangásana aj.

Pozice stimulující vnitřní stranu dolních končetin a třísla: Motýlek – baddha konásana, indický dřep – malásana, žába – mandukásana, sed roznožný – upavišta konásana, jezdec - andžanejásana

Aromaterapie:

Pomerančový olej – éterický olej s povzbuzující vůní pro navození příjemné atmosféry a dobré nálady. Vhodný na odblokování energetického potenciálu jater, žaludku a střev, na podporu trávení, na povzbuzení činnosti žlučníku, jater i žaludku, může rozpustit žlučové kaménky, psychicky napomáhá při stavech deprese a neklidu.

Grep – napomáhá k vylučování toxinů, pročišťuje lymfu, uvolňuje nervové napětí

Citrón – pročišťuje organismus, rozpouští usazeniny, stimuluje lymfu

Máta – posiluje zažívání a nervy


ETIKOTERAPIE: 

Neumírněnost, přílišné nároky na sebe a expanze, příliš mnoho jídla či sexu, neschopnost rozeznat škodlivost vnějších vlivů – okolí, vztahů. Pocit nedostatku.

Žijme v plné přítomnosti a uvědomme si, co vše už máme, co jsme dokázali.
Pro podporu jater využij novou dubnovou lekci Jin&jang jóga - JARNÍ HARMONIZACE, kterou najdeš v členské sekci: Přihlášení uživatele