V lednu podporujeme močový měchýř

08.01.2024

V lednu je dle tradiční čínské medicíny nejcitlivějším orgánem močový měchýř, který je důležitý pro vylučování toxinů z našeho těla.

Pro jeho zdraví je zásadní pitný režim. Nejlépe uděláte, když budete pít hlavně čistou vodu, vyhněte se kávě, slazeným nápojům a alkoholu. Samozřejmě můžete zařadit bylinné čaje, kdy vám nejlépe poslouží zlatobýl celík, kopřiva, přeslička, svízel, lichořeřišnice (přírodní antibiotikum) a medvědice. Můžete zkusit i tinktury z vrbovky, brusnice nebo břízy.

Důležité je také být v teple, takže se opravdu tepleji oblečte a prohřejte se i zevnitř poctivým vývarem. Z potravin zařaďte brusinky (dezinfikují močové cesty), datle a další antibakteriální potraviny (nastrouhaný křen). Zvyšte množství vlákniny a močopudných potravin (dýňová semínka), doporučených obilovin jako jáhly, pohanka a rýže, kvašeného zelí (řeší bakterie ve střevech a tím i v močovém měchýři), kořenové zeleniny a luštěnin.

Naopak se vyhněte cukru (zakyseluje a tvoří vápenné kameny), vysadit citrusy (ochlazují), rajčata (dráždivé) a mléčné výrobky (zahleňují a díky nim se infekce drží déle v těle).

Nápomocné vám budou i éterické oleje: bergamot, citron, rozmarýn, cedr, bazalka, jalovec, santalové dřevo, zázvor, které působí antibakteriálně a podpoří vaši psychickou pohodu.

Orgánové hodiny močového měchýře: 15-17 hod. V této době je vhodné podporovat močový měchýř – hodně pít a také je vhodná doba na sport i saunu (podporuje vodní hospodářství v těle).

Jógové pozice: Všechny předklonové pozice - např džanu širšásana (předklon ke koleni), balásana (dítě), upavišta kónásana (předklon v roznožném sedu). Dále také andžanejásana (jezdec), mandukásana (žába), malásana (indický dřep), ánanda balásana (šťastné dítě).

Etikoterapie: Člověk nechce upustit od minulých událostí nebo je "pod tlakem". Močový měchýř v sobě hromadí odpadní látky a vylučuje je z těla ven. Zbavme se i my myšlenek, které nepotřebujeme.