V ÚNORU PODPORUJEME LEDVINY

06.02.2024


V únoru je dle čínské medicíny potřeba pečovat o ledviny. Jsou důležitým orgánem, který se podílí na odstraňování toxinů a jedů z lidského těla. Vše, co v něm nemá být, ledviny odstraňují do moči a tímto způsobem vylučují z organismu. Ledviny jsou také orgánem životní síly, je zde uložena naše bazální (vrozená) energie.

Kromě funkce v močovém systému mají ledviny velice významný vliv na pohybový aparát, na funkci kloubů a hlavně kolen, mají na starosti výživu a růst kostí a zubů, jsou zodpovědné za kvalitu a barvu vlasů, za náš sluch a krátkodobou paměť.

Orgánové hodiny ledvin: 17-19 hod. v této době pijeme teplou čistou vodu nebo bylinný čaj, abychom pomohli ledvinám detoxikovat.


Potíže se mohou projevit / symptomy:
Po psychické stránce cítíme nadměrnou úzkost a strachy, trpíme na zduřelé váčky pod očima, skvrny pod očima, zakalené bělmo, pupínky v oblasti očí, padání vlasů, nekvalitní nehty, máme problémy s kostmi, klouby, koleny (voda), cítíme bolest v lýtkách, bolest za hrudní kostí, dále se objevuje např. inkontinence, bolestivé močení, noční pocení, pocení dlaní, oslabení pohlavního pudu, neplodnost, impotence, poruchy erekce, záněty středouší, pískání v uších, závratě, nedoslýchavost, angína je také jedním ze symptomů nedostatečnosti ledvin.

POZOR - nemocné ledviny nebolí, i když pracují jen na 40%, tak to nepoznáme. Mají totiž minimum nervových zakončení, proto dysfunkci nevnímáme bolestí.


Co tedy dělat pro jejich podporu?

Základem je "držet nohy v teple". Ledviny nemají rády zimu a tak jim dopřávejte co nejvíce tepla jakýmkoliv způsobem.

Pijte teplé nápoje a jezte teplá jídla – zeleninové saláty si nechte na jaro. Raději zařaďte obiloviny, tepelně upravenou zeleninu, poctivé vývary nebo husté polévky z kořenové zeleniny. V tomto období je velmi vhodné maso i mléčné výrobky. Z koření doporučuji zázvor, žen-šen, lopuch, kostival nebo lékořici.

Jóga - z hlediska jógy je velmi vhodná Flow jóga, kde propojujeme pozice na rytmus dechu. Zkuste rozproudit energii v sestavě pozdravu slunci, ve které střídáme záklonové a předklonové pozice. K zahřátí poslouží i praxe na tonizaci středu těla, pozice pro sílu břicha nebo vítězný dech udždžají. Pokud ale potřebujete více odpočívat, dopřejte si raději jin jógu pro stimulaci energetické dráhy ledvin. 

Inspiraci najdete v únorových on-line lekcích v členské sekci.


Aromaterapie – ledviny podpoříte povzbuzující energickou vůní, která zahřeje, prokrví tělo a rozhýbe lymfu. Zvolte například jalovec, pepř, zázvor, cedr, hřebíček, kardamon nebo skořici.

Etikoterapie - ledviny jsou dvě. Ve dvou žijí lidé - manželé, partneři, milenci. Ledviny jsou ve své tělesné funkci zeslabovány nebo posilovány kvalitou našich partnerských vztahů s nejbližšími i s ostatními lidmi, zvířaty i rostlinami.

Všechny problémy s ledvinami jsou problémy se vztahy. Rozdávejte lásku a pochopení, pohlaďte a pomazlete, nikdy toho není dost. Važte si svých nejbližších a obdarovávejte je láskou.